Gazdag papa, szegény papa

Van egy könyv, amelynek olvasását kötelezővé tenném mindenkinek ez pedig nem más, mint Robert T. Kiyosaki: Gazdag papa, szegény papa című könyve. Nyilvánvalóan csak az olvasása nem fog eredményt hozni, hanem a leírtakat be kell tartani.  

A mai világban számtalan kísértés ér minket, ha a pénz költéséről beszélünk. Itt már nem a hagyományos reklámokra gondolok, hanem az influenszerek szponzorált tartalmaira, amelyek arra ösztönöznek minket, hogy vegyük meg ezeket az általuk ajánlott termékeket. Én is voltam ebben a cipőben, tehát tudom miről beszélek. Érdekes, hogy manapság már nem követek ezek közül egyet se, nem tud lázba hozni, hogy kinek mi van a táskájában, vagy mivel mos hajat. 😀  

A kiköltözésem előtt többen mondták, hogy hiába fogunk többet keresni, majd szépen feléljük és maradunk ott, ahol vagyunk. Érdekes, hogy emberek anélkül adnának “jó tanácsot” és véleményt, hogy valójában ismernének. Szerintem én genetikailag nem úgy vagyok kódolva, hogy szórjam a pénzt. Egyszerűen, ha ilyen helyzetbe kerülök, akkor megszólal bennem egy csengő, hogy stop.  

Néha azért én is kísértésbe esem, de van egy mondat a fent említett könyvből, ami mindig észhez térít. Ez pedig a következő:

“Lényeges különbség a szegények és a gazdagok között, hogy a gazdagok a luxuscikkeket veszik meg legutoljára, míg a szegények azokkal kezdik a beszerzést.”

Kiyosaki szerint mindez azért van, mert a szegények gazdagnak akarnak látszani, de közben egyre mélyebbre kerülnek az adósságban. Ő még a könyvében gyémántot, szőrmét és jachtot említ, de ha a mai nyelvre akarjuk lefordítani, akkor iPhone 14 és társai.  

Továbbá felhívja a figyelmünket még egy lényeges dologra, ez pedig az eszköz és a forrás fogalma. Az eszköz az, ami pénzt rak a zsebünkbe, a forrás pedig pénzt vesz ki a zsebünkből. A gazdagok eszközöket vásárolnak. A szegények és a középosztálybeliek pedig forrásokat, amelyekről azt hiszik, hogy eszközök (pl. Autó, telefon, ékszer). 

A legfontosabb különbség pedig az alábbi: “A szegények és a középosztálybeliek pénzért dolgoznak. A gazdagok a pénz dolgoztatják a maguk javára.”  

Ez így mind szép és jó, de mibe fektessek be? Miből? Hogyan álljak neki? A könyv olvasásakor még nem tudtam egyik kérdésre se a választ, szerencsére 3 évre rá, már sokkal előrébb járok. 😊 Na de ne szaladjunk ennyire előre. 😉